תפריט

ליאור כרם

ליאור כרם ("הורטמן")

יליד 1981. גר באבירים. מדריך טיפוס מוסמך משנת 2009. למדתי לתואר ראשון ושני במחלקה לג"ג באוניברסיטה העברית. נשוי ואב ל3 ילדים.

התחלתי לטפס בגיל 13 בימים העליזים של "מצוקי דרגות". היו אז כבר לא מעט מדריכי טיפוס בארץ ואני זוכר שאמרתי לעצמי: "יום אחד כשאהיה גדול אני גם רוצה לטפס ולהדריך…". מאז, גדלתי קצת ואכן הסתובבתי הרבה וטיפסתי באירופה, במזרח התיכון ובאסיה – סלע, אלפיני וקרח. בנוסף, יצא לי גם לגלוש מחוץ למסלולים (סקי) לא מעט באלפים.
במהלך שירותי הצבאי נפצעתי והטיפוס שימש לי כמנוע צמיחה וחזרה לשגרה. את החלום של להיות מדריך זנחתי – מאז ילדותי הכנסתי אנשים לתחום הטיפוס והגלישה אבל תמיד באופן לא פורמאלי. רצה הגורל והתגלגלתי לעבודה בעמותת "אתגרים" שם התחלתי בתהליך של הסמכות הדרכה. ברגע שהתחלתי להדריך בענף החבל ידעתי – הצעד הבא יהיה קורס מדריכי טיפוס…
הרבה ממה שאני יודע בעולם הטיפוס למדתי תוך כדי חוויות משותפות עם חברים מנוסים שהיו עבורי דוגמה ומודל לחיקוי. חנינא קליא וטל ניב הם שניים בולטים ששמחתי לחלוק איתם חבל וללמוד מהם.
בתחום הטיפוס אני עוסק בעיקר בהדרכות טכניות כגון חילוץ, טיפוס רב מקטעי (מולטי פיט'ץ) וטיפוס מסורתי על אבני עיגון. ביליתי הרבה בואדי רם ואתרים דומים בעולם ואני מאוד נהנה להדריך גם מסלולים "בדואיים" שנגישים לכל מי שנמצא בכושר אירובי סביר – מסלולים שמספקים בעיני חוויה של טיפוס הרים אמיתי כמו באירופה, רק בלי השלג…
חוץ מלהדריך טיפוס אני יועץ בטיחות, מבצע עבודות מגוונות בגובה ומדריך בכל הקשת של תחום העבודה בגובה בארץ ובעולם.