תפריט

סנפלינג בנקיק השחור

טיפוס בנקיק השחור

טיפוס בנקיק השחור

“הנקיק השחור” הוא כינוי לחלק מנחל זוויתן, בו הנחל מתחתר ויוצר קניון עמוק שהמעבר בו אפשרי רק בעזרת ציוד טיפוס בנקיק השחור וציוד גלישה (סנפלינג) ייעודי, צבעה השחור של הבזלת נתן לנקיק את שמו.

הזוויתן הוא אחד מהנחלים הארוכים ברמת הגולן ואורכו כ-26 ק”מ, הוא מתחיל ברכס בשנית ליד היישוב אלוני הבשן באוכף שבין הר חוזק לבין הר קורטם. לפני הגעתו לכינרת הנחל מתאחד עם נחל משושים שזורם מערבית אליו.

הנחל זורם כל השנה ולאורכו יש כארבעה מפלים גדולים (מעל 10 מטר גובה) ועוד כמה קטנים (פחות מ-10 מטר), בתחתית כל מפל יש בריכה עמוקה מלאה מים ומחייבת מעבר בשחייה. בריכות הזוויתן הן העמוקות ביותר ברמה”ג. חלקן בעומק העולה על 8 מטר ומאתגרות את הצולל החובב בהבאת אבנים מהקרקעית.

טיול סנפלינג וטיפוס בנקיק השחור

סנפלינג בנקיק השחור הוא למעשה טיול הקניונינג (canyoning) היחידי בישראל עם מים בכל השנה (ניתן לעשות טיול בנחלים זורמים אחרים במהלך החורף מיד לאחר אירועי גשם, אולם זה דורש תזמון מדויק, ידע מקצועי רחב וביגוד טרמי (חליפות ניאופרן) ייעודי) ובכך ייחודו. זהו טיול קניונינג איכותי למתחילים שמשלב מספר קטן של מפלים וזרימה קלה של מים.

טיולי קניונינג הם טיולי אתגר שהתפתחו מאוד בעשורים האחרונים בעולם, הם מדורגים לרמות קושי שונות שמורכבות מכמות המפלים, גובהם, כמות המים בנחל ומורכבות הגלישה והמעבר של הבריכות. ככל שיש יותר מים, הבריכות שוצפות והמפלים גבוהים כך הטיול מורכב ודירוגו גבוה יותר (כאןתמצאו הסבר מפורט בנושא). הנקיק הוא טיול סנפלינג בנקיק השחור בדירוג 3, עם רמת מחויבות II ואטרקטיביות של שני כוכבים, לא רע למדינה שחונה כשלנו….

סנפלינג בנקיק השחור זויתן

טיול סנפלינג בנקיק השחור (לעדכוני רט”ג על המסלול) כולל שלוש גלישות סנפלינג) של 5, 17 ו-22 מטר ומעבר בשחייה של שלוש בריכות שהארוכה בהן היא כ-40 מטר.

התחלת טיול סנפלינג בנקיק השחור כקילומטר צפונית לחניון יהודייה של רט”ג (בו אפשר לישון). הליכה על השביל המסומן מערבה תביא אותך לירידה התלולה (סולם קצר באמצע) לאפיק הנחל. בתחתית הירידה אם פונים שמאלה מתחילים את מסלול הנקיק השחור, שאינו מסומן אך השביל לאורכו ברור. פנייה ימינה בתחתית הירידה תביא אותך לזוג בריכות מהיפות בארץ ולמפל זוויתן (מפל של 27 מטר).

מהכניסה לנקיק יש הליכה של כ-15 דקות עד למפל הראשון (5 מטר), קופצים או גולשים אותו ושחייה קצרה מביאה אותנו למפל השני (17 מטר). זהו מפל מדורג הבנוי ממפל של 10 מטר, בריכה ומפל של 7 מטר ובריכה.

ניתן לגלוש משמאל (כשעומדים עם הפנים למפל) ואז נמנעים מכניסה לבריכה האמצעית או לגלוש מימין ואז צריך לחצות את הבריכה ולהמשיך לגלוש את 7 המטרים הנותרים.

מסוף המפל הליכה של 20 דקות (עם שני מעברים עם סולמות קלים באמצע) מביאים אותנו לירידה נוספת עם סולמות לבריכה מעל המפל השלישי (22 מטר). חוצים את הבריכה וגולשים את המפל המדורג ובתחתיתו שוחים את אחת מבריכות הטבע הגדולות בארץ (40 מטר אורך וחייבים לשחות).

מסוף הבריכה הולכים כ-15 דקות עד העלייה שמאלה (10 דקות עליה מזרחה) החוצה מהאפיק. מהיציאה מהאפיק מעקב אחר השביל המסומן (ירוק) במשך כ-30 דקות מביא אותנו חוזרה לחניון רט”ג.

מפה סכמתית של המסלול ניתן למצוא כאן. הטיול המעגלי הוא לפי המספור 9>10>6>7>8 כשהמעבר בין 6 ל-7 נעשה בתוך האפיק (שלא כמסומן באיור) ולא על השביל המסומן (אדום) מעל האפיק.

לעוד מידע על סנפלינג בנקיק השחור

אולי גם יעניין אתכם – טיפוס לקילימנג’רו