תפריט

טיפוס סלעים

ספורט טיפוס – תלויים בין שמים לארץ

ספורט הטיפוס על סלעים ומצוקים צובר תאוצה רבה ובשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים מתנסים בחוויות ובאתגרים שענף זה מציע. טיפוס צוקים או סלעים הוא ענף ספורט לכל דבר, מהותו להתמודד עם אתגרי הטבע ולעבור מכשולים טבעיים ומאתגרים בצורה מבוקרת ומחושבת. על מנת להבטיח טיפוס בטוח, נעשה שימוש ברתמה, חבלים וטבעות עגינה בסלע. טיפוס סלעים מסוג בולדרינג, הוא ענף שמציע התמודדות עם סלעים טבעיים או קירות טיפוס בגובה נמוך, באמצעות הגוף בלבד. בשני סוגי הטיפוס ישנן דרגות קושי שונות וכל אחת מהן דורשת יכולות והתמודדות שונה עם האתגר.

לחובבי אדרנלין ואקסטרים ישנן כיום מספר אפשריות בתחום הטיפוס, החל מטיפוס סולו, בו מטפסים באמצעות הגוף בלבד, וללא אבטחה, טיפוס בזוגות בו כל אחד מאבטח בתורו את הבן זוג, וטיפוס על קירות מלאכותיים. ספורט הטיפוס נחשב ספורט אתגרי והוא מצריך יכולות פיסיות, גמישות, יציבות ואורך רוח. על מנת להשתפר ולהתקדם נדרשת שליטה בטכניקות של אחיזה וטיפוס. ספורט זה מצריך התמודדות מנטאלית עם פחד מגבהים, שמירה על ערנות וריכוז, וקבלת החלטות נכונות.

טיפוס צוקים – איך לעשות את זה נכון?

היופי בספורט הזה שהוא יכול להתאים למגוון רחב של אנשים מכל קשת האוכלוסייה והגילאים על ידי התאמת רמת הקושי של המסלול לגיל, לרמת הכושר וליכולות הפיסיות והמנטליות של כל אחד ואחת. ספורט זה צובר תאוצה מכיוון שהוא מאתגר, הוא מוציא אותנו מהבית אל המרחבים כדי לראות את הטבע בשיא תפארתו, ובכך שהוא מאפשר לנו סיפוק אדיר מהתגברות על מכשולים וכיבוש יעדים. יציאה לטיפוס על מצוק היא אתגר מיוחד במינו, ראשית כל היא מנתקת אותנו מהשגרה השוחקת, ומרעננת אותנו ביציאה אל הטבע. מטפסים רבים מדברים על תחושת ניתוק, התמכרות מעין מדיטציה עם הטבע וחיבור מסוג אחר.

אם החוויה נעשית עם מדריכים מקצועיים ומנוסים, האתגר משאיר טעם טוב ורצון לחזור לחוויה שוב ושוב. התמודדות מוצלחת עם הפחדים והמתח, מביאה סיפוק רב וחוסן מנטאלי שבא לידי ביטוי גם בפעמים הבאות. חברה מקצועית תדע גם לכוון אתכם לטיפוס צוקים או סלעים המתאים ליכולות שלכם. אין טעם להתחיל מאתגר קשים מדי כבר בשלב הראשון ועדיף לבצע  את הטיפוס בהדרגה, גם ברמות הקושי.

טיפוס בארץ

בארץ התפתח לאחרונה ספורט הטיפוס מרוד וקיבל תנופה גבית מתוכנית נינג'ה ישראל, נפתחו ועדיין נפתחים אולמות בולדרינג שכאמור מציעות טיפוס לגובה נמוך, במידה ונופלים יש מזרן עבה שבולם את הנפילה. פרט לבולדרינג יש קירות טיפוס גבוהים שמצריכים טיפוס עם רתמות וחבלים לאבטחה.
חשוב לציין שהדבר "האמיתי "הוא טיפוס בטבע, קירות טיפוס מלאכותיים הוקמו בעבר כאמצעי להתאמן בתקופות בהם מזג האוויר לא מאפשר לטפס בחוץ ולאט לאט הם הפכו למטרה, רוב המטפסים היום מבלים בעיקר בקירות מלאכותיים ובאולמות בולדרים.
למטפסים שרוצים בכל זאת לצאת לטבע יש היום לא מעט אופציות ואתרי טיפוס, האתרים הטובים יותר מודגשים:

בדרום: תמנע, מצוק הערבה.

מרכז: עין פארה, בית אריה, מצוק זנוח, שילת ולאחרונה מצוק חדש בגוש עציון.

צפון מרכז: מחצבת זכרון יעקב, מצוק הכבארה ממול מעגן מיכאל,מחצבות קדומים.

צפון: מצוקי גיתה (מזרח ומערב), במצוקי רמים ליד קרית שמונה יש מספר מצוקים שנפתחו ותוחזקו ע"י אלון מלאכי- מצוק השקרן, מצוק הנעלם, המצוק של ניר ומצוק חדש ליד כפר גלעדי, מערת נזר.

אם צריך לבחור 2 אתרי טיפוס נבחרים בארץ היינו בוחרים בעין פארה ואח"כ במצוקי גיתה.
עין פארה מציעה מלבד נחל זורם כל השנה סלע באיכות גבוה ומגוון מסלולים גבוהים ומעניינים.

כל אתרי הטיפוס מבולטים (עגינות מוברגות לסלע) ובסוף כל מסלול מותקנת תחנה לירידה ממסלול הטיפוס, האתרים מתוחזקים ברובם ע"י מתנדבים של התאחדות הטיפוס בארץ וע"י אלון מלאכי במצוקי רמים.

מה צריך כדי לטפס בטבע?

טיפוס בטבע יכול להיות מהנה מאוד אך גם מסוכן אם לא נוקטים בכללי זהירות ומגיעים עם ידע, כמו שלא הולכים לצלול ללא הכשרה מתאימה כך לא הולכים לטפס בחוץ עם הכשרה מתאימה!!!!! למטפס שהולך לטפס באתרי טיפוס צריך להיות ידע מתאים, הכרת כל הציוד, ידע באבטחה ובחילוץ עצמי למקרה של תקלה, חשוב להבין שמצוק הוא דבר שמשתנה, לאחר כל חורף המים מחלחלים בסלע יוצרים סדקים ויוצרים נקודות חולשה בסלע, מטפס שמגיע למסלול טיפוס צריך להיות מודע לכך שסלעים יכולים להתנתק ובמידה ויש חשש שמסלול לא יציב צריך לנטוש את המסלול ומומלץ לדווח על כך להתאחדות הטיפוס.

מחפשים טיפוס מאתגר? חשוב לכם ליווי של מדריכים מקצועיים ומנוסים במהלך הטיפוס? חברת טיפוס טבעי היא הכתובת עוברכם. בטיפוס טבעי מציעים לכם מבחר של מסלולי טיפוס מאתגרים בארץ ובחו"ל, לפי רמת היכולת ודרגת הקושי המתאימה לכל אחד ואחת באופן אישי. החברה מציעה ליווי בטוח ומקצועי עם מדריכי החברה שעברו את ההסמכות הקשות והמורכבות ביותר בתחום. חברת טיפוס טבעי מציעה קורסים ברמות שונות – החל מקורסים בסיסיים למתחילים, קורסים בהתאמה אישית, ועד לקורסים מקצועיים למטפסים מתקדמים.

לחצו כאן לסקירת כלל השירותים המוצעים, או צרו אתנו קשר בטלפון – 052-2375297