תפריט

טיפוס בנפאל

טיפוס הרים וחווית טרקים בנפאל- לתפס עם טיפוס טבעי

אם היינו צריכים לבחור מדינה שבה יש מבחר גדול וייחודי של  אפשרויות טיפוס וטרקים כנראה שנפאל תהיה אחת ההמלצות הראשונות לטיפוס הרים וטרקים. טיפוס בנפאל היווה אטרקציה ומשך את טובי המטפסים כבר בשנות ה-50 של המאה ה-20, העפלה הראשונה להר מעל 8000 מטר הייתה ב-3 ביוני 1950, להר האנפורנה בגובה 8091 מטר. פסגת האוורסט טופסה מספר שנים מאוחר יותר  ב 29 במאי  1953, הטיפוס התבצע דרך הצד הנפאלי. אומנם ניסיונות העפלה הראשונות שהתרחשו לאחר מלחמת העולם הראשונה, היו מהצד הטיבטי אך טיבט נסגרה לתיירים מאוחר יותר והמשלחות הבאות התמקדו בצד הנפאלי וגם בהרים נוספים מעל 8000 מטר מעל פני הים. בנפאל ממוקמים (לעיטים על הגבול עם הודו או טיבט) 8 הרים מתוך ה-14 הגבוהים בעולם כך שנפאל קיבלה בצדק את התואר של בירת ההרים בעולם וכול שנה יש אלפי מטפסים שמגיעים בניסיון לטפס את הפסגות או להנות מהטרקים הרבים שהיא מציעה.

פרט לטיפוס על פסגות מעל 8000 מטר נפאל מציעה גם טיפוס לפסגות נמוכות יותר שמכונות trekking peaks ומאפשרות גם למטיילים פחות מנוסים שאינם מטפסים מקצועיים לעשות את הצעדים הראשונים בעולם הטיפוס,   islend peakבגובה של 6189 מטר הוא אפשרות מעולה להתחיל את הצעדים הראשונים בעולם טיפוס הרים בנפאל ועל הדרך להרוויח את הטרק לאוורסט בייס קמפ.

הר נוסף גבוה יותר, המתאים למטפסים מתחילים (בכושר טוב מאוד) הוא mera peak  המתנסה לגובה של 6476 מטר. חייבים לציין גם את amadablan בגובה של 6812 מטר, הר מפורסם שמושך אליו מטפסים רבים מכול העולם, הוא כבר פונה למטפסים מנוסים בגלל תלילותו והידע הטכני שנדרש כדי להגיע לפסגתו אך למי שמתכנן לטפס על הרים בתור תחביב עיקרי מומלץ להכניס את היעד לרשימת האופציות.

היתרון הגדול שנפאל היא מדינה שהכלכלה שלה מבוססת תיירות הרים והיא בהחלט יודעת לתת שירותים למטפסי ההרים (כולל משלחת טיפוס מאורגנת) שמגיעים לנפאל וגם למטיילים שבאים לטרקים קצרים או ארוכים. בנפאל לאורך הטרקים יש בקתות אירוח שניתן לישון בהם ולקבל ארוחת ערב וכמובן ארוחת בוקר מה שמקל מאוד על ההתארגנות, ניתן לקחת שק שינה קל וביגוד מתאים ולהצטייד לאורך הדרך באוכל למהלך הטרק, מי שלא רוצה לסחוב את התיק יש 'פורטרים' שזה העבודה שלהם וישמחו לסחוב עבורכם את התיק האישי לאורך המסלול במהלך הטרק.

הטיפוס וגם הטרקים בנפאל דורשים ציוד מקצועי וגם בזה הנפאלים יודעים לתת מענה בצורת המוני חנויות, בשוק שנקרא THAMEL  (השוק התיירותי בקטמנדו) לצד מסעדות יש המון חנויות שחלקם מציעות ציוד מקצועי בפירמה מקורית וחלקם זיופים, מהזיופים מומלץ להתרחק אך יש בהחלט פירמות מקומיות שיודעות למכור ציוד סביר בהחלט כך שלמי שיש מספיק זמן אפשר לבנות על הצטיידות בקטמנדו.

בקטמנדו יש חברות רבות, חלקם מקומיות וחלקן בינלאומיות, שמארגנות משלחות טיפוס מקצועיות לפסגות ההרים וגם כמובן מארגנות טרקים ונותנות את כל הליווי הדרוש למהלך הטיפוס או הטרק.

טרקים בנפאל

התאקלמות לגובה

חשוב לקחת בחשבון את תיכנון הזמן, אם לטרקים יידרשו לנו לפחות 18-20 יום כולל טיסה למשלחות טיפוס להרים של מעל 8000 מטר יש לקחת בחשבון לפחות 50 יום ולצורך פסגות של כ- 6000 מטר יש לקחת בחשבון 21-30 ימים כולל ימי טיסה.
רבות נכתב על נושא ההתאקלמות ואסור לאף מטפס, כולל המנוסים שבינינו להתעלם משלב זה במסע. ככלל, חשוב לקחת ימי התאקלמות בחשבון במהלך הטרק, כל חברה מקצועית תמיד תיקח בחשבון ימי התאקלמות שבהם לא עולים בגובה אך כן חשוב בימים אלה להמשיך ללכת ולשמור על פעילות בלי להרוויח גובה. כלל חשוב- קמתם בבוקר והרגשתם לא טוב- ממליצים לא להמשיך לטפס בגובה אלה לקחת עוד יום להתאקלמות, מדריכים רבים ממליצים לא לעלות יותר מ-300 מטר ביום (החל מגובה של 2500-3000 מטר) אך בפועל נקודות העצירה ממוקמות בהתאם לתוואי השטח ולא מתחשבות בכך ולכן נמצא את עצמנו מטפסים לעיטים כ-1000 מטר ביום, לכן חשוב מאוד לתכנן מראש את ההתאקלמות ולהתייעץ עם גורמים מקצוענים בעלי ניסיון קודם, בכול מדריך וסיפור דרך יש מספר ימים מומלצים, אם לא ממהרים תמיד שווה ללכת לכיוון של יותר ימים (ההרים תמיד שם ואין מה למהר).
חשוב לציין שכדורים לעזרה להתאקלמות כגון אורמוקס/דייאמוקס הם כדורים שמקלים על התסמינים והם בהחלט לא פתרון להתאקלמות מהירה, ההמלצה החד משמעית היא לתכנן זמן התאקלמות ולא להמשיך לטפס בגובה כשיש תסמינים של מחלת גבהים (כאבי ראש, חוסר תאבון, בחילות).

 

קטמנדו

מעבר לכך שקטמנדו היא עיר הבירה והבסיס להתארגנות, היא עיר הממוקמת בגובה של 1400 מטר ומהווה יעד הכרחי וחשוב להגעה לנפאל. העיר מעניינת ובה שרידי מקדשים מהמאות 12/11, חשיבותה של קטמנדו נובעת מפוריות השטח הסובב אותה ומהיותה ממוקמת על נתיב מסחר שבין הודו לטיבט ולסין.
בליבה של העיר שוכן הארמון המלכותי המוקף ברחבה רחבת ממדים הידועה בשם כיכר דורבר עליה בנויים עשרות מקדשים.
בקלות ניתן להקדיש לפחות יום לביקור במקדשים ולספוג את האווירה המיוחדת.

טרקים מומלצים בנפאל

אוורסט בייס קאמפ- טרק של כ-16 יום שמגיע למחנה הבסיס של האוורסט עם אופציה להמשיך לקאלה פטאר בגובה של 5550 מטר, יש 2 אופציות לטרק, הלוך חזור או מסלול מעגלי שעובר דרך 3 פסים ונחשב מאתגר יותר מהטרק הלוך חזור.
חשוב לדעת שיש צורך בטיסת פנים מקטמנדו ללוקלה ואז חזרה לקטמנדו.

טרק האגמים הקפואים ולנגטאנג- 7-14 ימים, ניתן להגיע לכפר הלאנגטאנג ולחזור או להמשיך לאגמים הקפואים, יש לקחת בחשבון שמגיעים לגובה של כ 4000 מטר במהלך הטרק.

טרק סובב אנאפורנה

משך הטרק הוא 10-14 ימים, הטרק סובב את רכס האנפורנה שהוא ההר ה-10 בגובהו בנפאל, זהו בהחלט אחד הטרקים המפורסמים בנפאל ומושך אליו מטיילים רבים, הטרק עובר בפס בגובה 5416 מטר ולכן דורש התייחסות להתאקלמות במהלך הטרק.
ממליצים לסיים את הטרק בפוקרה, עיר תיירותית עם עוד אטרקציות ובתי קפה, מותאמת למנוחה ורגיעה לאחר טרק קשוח.

יש עוד מספר טרקים כמו טרק סובב קצ'אצונגה (ההר השלישי בגובהו בעולם), טרק סובב מנאסולו אך אנחנו התמקדנו בטרקים היותר מפורסמים.

"טיפוס טבעי" היא חברה שנוסדה ע"י 4 חברים שמטפסים שהטיפוס זורם בדמם מגיל צעיר. צוות המדריכים בחברה מורכב ממדריכי טיפוס הרים וגלישה המוסמכים בהסמכה מקומית (מנהל הספורט) ובינלאומית מוכרת (UIAA). כל מדריכנו בעלי ההסמכה הגבוהה ביותר להדרכת טיפוס הרים וגלישה בארץ. לכולם ניסיון בינלאומי בטיפוס צוקים ובהדרכת טיפוס הרים וגלישה בכל העולם.

במסגרת החברה אנו מקיימים:

  • קורסי טיפוס למתחילים ומתקדמים.
  • טיולי טיפוס וגלישה ברחבי העולם (ירדן, ספרד, כריתים, קרואטיה, יוון).
  • הוצאות משלחות טיפוס- החאן טנגרי, הר לנין בקירגיסטן, הרי הקווקז הרוסי והאל ברוס, אקונקאגואה ופסגות בצפון הודו.
  • ביצוע הרצאות אינטראקטיביות רלוונטיות בתחום הטיפוס.

חייגו אלינו ונשמח לעזור לכם בטלפון 055-6607500