תפריט

טיפוס אלפיני

טיפוס בנקיק השחור - המדריך המלא למטפס

טיפוס הרים – להגיע אל הפסגה בבטחה

מה זה טיפוס אלפיני? טיפוס אלפיני מתאר סגנון טיפוס מודרני בו לוקחים את מינימום הציוד הנדרש על מנת לשמור על משקל קל, ולאפשר טיפוס נוח ומהיר יחסית. טיפוס הרים אלפיני משלב מספר סגנונות טיפוס, כגון: טיפוס חופשי, טיפוס מלאכותי, ואף טיפוס סקי בהרים ובפסגות מושלגות. טיפוס בסגנון אלפיני מצריך מיומנות, ניסיון, הכשרה, ציוד וידע כיצד להשתמש נכון בכלים ובכל האלמנטים העומדים לרשותו של המטפס. 

בהרים ובאזורים גבוהים מאוד הטיפוס נעשה קשה יותר ויותר בשל ירידה באחוז החמצן שבאוויר. על מנת לאפשר לגוף הסתגלות והתאקלמות לתנאי מחייה בגובה רב, יש להאט ולהתאים את קצב ההתקדמות בין הפרשי הגובה. חלק מהמטפסים נעזרים בתרופות מסוג דיאמוקס |(אורמוקס), על מנת לאפשר לגוף עזרה בהתאקלמות אך הדרך הטובה ביותר היא לטפס בהדרגה ולתת לגוף את זמן ההתאקלמות הדרוש. נהוג לחלק את הגובה למספר אזורים:

2500-3500 מטר– high altitude (מ 2500 מטר חלקנו נרגיש את השפעת הגובה), יש 60-70 אחוז חמצן. 

3500-5500 מטר- very high altitude בגובה של 5500 מטר יש פחות מ 50% חמצן מאשר בגובה פני הים.

5500-7700– extreme altitude

מעל 8000 מטר– אזור המוות, יש כ-30 אחוזי חמצן, נקרא כך כי לא ניתן להתאקלם לגובה זה ומטפסים ששוהים בגובה זה מנסים לצמצם למינימום את השהייה שם, חלק מאוד גדול ממקרה המוות בהרים גבוהים מתרחשים באזור זה, ברגע שמטפס נכנס למצוקה באזור זה הדרך היחידה להציל אותו היא לנסות ולהוריד אותו פיזית מאחר ומסוקים לא מצליחים להגיע לגובה זה באופן שיאפשר חילוץ.

נהוג להגיד שאסור לטופס מעל 300-400 מטר ביום אך בד"כ מה שמכתיב את מהירות העלייה בגובה זה מקומות נוחים להתמקמות ולכן פעמים רבות נעלה מעל 1000 מטר ביום ולכן חשוב לבנות תוכנית התאקלמות כוללת שלוקחת בחשבון את הקפיצות גובה שלא ניתן להימנע מהם.

להבדיל מטיפוס בסגנון אלפיני ישנו טיפוס מצור. טיפוס מצור מתייחס אל כיבוש פסגת ההר  כאל מבצע צבאי. הטיפוס מתבצע במשלחות גדולות יותר בדרך כלל עם הרבה לוגיסטיקה, ציוד רב וכבד, והדרך אל הפסגה היא ארוכה ואיטית יותר. טיפוס אלפיני לעומת זאת הוא קל ומהיר יותר, נחשב לטיפוס איכותי וטהור המתמקד במטרה, שהיא להגיע אל הפסגה בדרך המהירה ביותר. לכן הטיפוס מצריך מיומנות גבוהה יותר ושימוש בציוד קל ומקצועי יותר. סגנון אלפיני מתאים יותר למשלחות קטנות והוא מתבסס על יכולתם של המדריכים והמטפסים לעמוד באתגר בהצלחה.

טיפוס בסגנון מצור נהוג כיום במשלחות מסחריות, יש 14 פסגות מעל 8000 מטר ולרובם יש חברות מסחריות שמארגנות משלחות טיפוס לפסגת ההר, כמעט כל אחד יכול להירשם למשלחות האלה אך יש לקחת בחשבון שמחיר ההצטרפות אליהם מאוד יקרה, לאוורסט לדוגמא עולה היום בממוצע  בין 40,000$-50,000$, משלחות אלה מגיעות מאוד מצוידות להרים, חשוב לציין שהזמן שלוקח לטפס הר של 8000 מטר הוא בסביבות חודשיים.

טיפוס אלפיני – מה זה אומר?

טיפוס הרים, הינו שם כולל המתייחס לכל טיפוס על הר בעצם, ישנם הרים שאינם גבוהים  והם אינם מצריכים יכולות מיוחדות, לכן הם מתאימים כמעט לכל מטפס או מטפסת מתחילים. ישנם הרים גבוהים ומאתגרים שהטיפוס על גבם מצריך יכולות מגוונות, כאשר הבולטות שביניהן הן יכולת פיסית ויכולת מנטאלית. טיפוס אלפיני מקצועי מצריך כושר גופני גבוהה ומצב בריאותי תקין, טיפוס על הר גבוהה, הוא חוויה מאגרת ומעצימה, אך גם עלולה להיות מסוכנת ובלתי צפויה, גם מדריך מיומן ומנוסה שטיפס אל הפסגה יותר מפעם אחת, ימצא את עצמו כל פעם בחוויה חדשה ומאתגרת מכיוון שיש הבדלי עונות, שינויים טופוגרפיים, עדכוני מסלולים, מזג אוויר ותנאים לא צפויים ועוד. לכן מדריכים לטיפוס אלפיני צריכים מלבד הכשרה והסמכות גם יכולת תפקוד והתמודדות בהתאם לתנאים הנוצרים בשטח.

טיפוס על הר גבוה ומאתגר עלול להיות מסוכן, ולכן כדי להגיע אל בפסגה בבטחה, מומלץ לעשות זאת עם חברה מקצועית ומנוסה בהובלת משלחות טיפוס בארץ בכלל ובחו"ל בפרט. מסלולי טיפוס בחו"ל מצריכים בנוסף לידע טכני והיכרות עם אתגר הטיפוס, גם היכרות עם התרבות, עם הבירוקרטיה, והכללים השונים הנהוגים בכל מדינה. חברת טיפוס טבעי מתמחה בחוויות טיפוס מיוחדות, ומוציאה משלחות למסלולים אקזוטיים בארץ ובחו"ל. החברה עובדת בהתאם לסטנדרטיים הבטיחותיים הגבוהים ביותר בתחום, על מנת להבטיח לכם חוויה שלמה וחזרה הביתה בשלום. לחצו כאן לסקירת כלל השירותים המוצעים על ידינו, או צרו אתנו קשר בטלפון – 052-2375297